Nyheter

Avisering om prishöjningar Packaging

15 mar 2022 — prisavisering, prishöjning, packaging
Skriv ut
Banner-home-antalis.jpg

Den mycket tragiska situationen med Rysslands invasion av Ukraina skapar ett väldigt osäkert marknadsläge i Europa. Det påverkar tillgängligheten av råvaror ytterligare samt leder till att vi får en ytterst turbulent marknad. På grund av detta tillsammans med ökade energi- och transportkostnader tvingas vi omgående implementera höjda priser för att fylla på vårt lager och därmed klara försörjningen till er.

Den mycket tragiska situationen med Rysslands invasion av Ukraina skapar ett väldigt osäkert marknadsläge i Europa. Det påverkar tillgängligheten av råvaror ytterligare samt leder till att vi får en ytterst turbulent marknad. På grund av detta tillsammans med ökade energi- och transportkostnader tvingas vi omgående implementera höjda priser för att fylla på vårt lager och därmed klara försörjningen till er.

Den extremt besvärliga situationen i Europa gör att vi tvingas göra löpande prisjusteringar och tyvärr inte kan avisera med 30 dagars framförhållning som vi normalt gör. Vi är mycket ledsna för detta men situationen är exceptionell och vi har tyvärr ingen annan möjlighet.
 

Kontakta gärna din säljare för mer detaljerad information kring prishöjningen och aktuella priser då dessa tyvärr kan förändras snabbt på grund av det besvärliga läget i Europa.

 

 

 

Hälsningar

Antalis AB

 

 

Jonas Palmgren

Commercial Director